Bakanlıklar ortak çalışma yapıyor! LPG’li araçlar otoparka girebilecek

Türkiye’de büyük tepkilere yol açan LPG’li araçların otoparka girememesi yasağına ilişkin yeni haberler geldi. İki bakanlığın ortak çalışması sonucu kapalı otopark yasağı olan LPG’li araçlar için yasağın kalkacağı söylendi. Merak edilen detaylar için haberimizi okuyun.


Bakanlıklar ortak çalışma yapıyor! LPG’li araçlar otoparka girebilecek 1

Kapalı otoparka giremeyen LPG ile çalışan araçlara ilişkin yeni bir çalışma yürütüldüğü ortaya çıktı. LPG’li araçlar artık kapalı otoparka girebilecekler. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortak çalışması sonucu bu yasağın ortadan kalkacağı açıklandı. Yasağın ne zaman kalkacağına dair net bir bilgi yok ama yıl içerisinde yasanın yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bahsi geçen LPG yasağı ise 20 yıl önce yayınlanmıştı.

AB STANDARTLARINDA OLMADIĞI İÇİN GİRİLMİYOR

Ülkemizde otopark sorunu genelde kapalı olarak inşa edilen otoparklarda yaşanıyor. Petrol fiyatlarının el yaktığı ülkemizde LPG vazgeçilmez bir çıkış olarak görülüyor. Yeni alınan araçlara bile artık direkt olarak tüp taktırılıyor. Honda fabrika çıkışı LPG’li araçları ile ülkemizde iyi bir satış yapmıştı. Bakanlığın açıklamasına göre, LPG’li araçların kapalı otoparka girememesinin sebebinin, yapılan kapalı otoparkların AB standartlarında olmamasından dolayı kaynaklandığını söylemesi, bazı şeylerin değişeceğine dair bir işaret olarak görüldü.

5 MİLYON ARAÇ LPG KULLANIYOR

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde LPG kullanan araçlarının sayısının 5 milyona yaklaştığı açıklandı. Bu istatistikler, ülkemizdeki araçların neredeyse yüzde 40’ını tüplü araçların oluşturduğunu gösteriyor. Avrupa’da birçok ülkede LPG’li araçların gerekli alt yapının sağlanması şartıyla kapalı otoparka girmesi sağlanabiliyor. Türkiye’de LPG’li araçlara kapalı otopark yasağının kısa zaman içerisinde son bulması bekleniyor.

YAZAR: EMİNE YEMİNEL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

53 yaşındaki Toyota Corolla'nın 2019 fiyatı açıklandı 5

53 yaşındaki Toyota Corolla’nın 2019 fiyatı açıklandı

Toyota'nın 2019 yılına özel olarak hazırladığı ve 12. nesli ile karşımıza çıkan bir model olan Corolla, hibrit seçeneğiyle de Türkiye'de satışa çıkacak. 4 ayrı versiyonu olan Toyota Coralla, 95 bin 700 TL'den başlayan fiyatlarla sahibine ulaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.