Dünyanın en az yakan benzinli arabaları

Dünyanın en az yakan benzinli arabaları hangisidir, dizelden daha verimli benzinli araba tam olarak hangisidir.


Son zamanlarda dizel araçların yasaklanması ile birlikte yeni jenerasyon benzinli motorlar büyük markalar tarafından piyasaya sürülmeye başladı. Özellikle ülkemiz şartlarında dizel yakıt litre fiyatının artması ile birlikte benzinli motorlar daha çok tercih edilmeye başlandı. Çoğu marka ise içten yanmalı motor yerine elektrik destekli atmosferik ünite motorları tercih ediyor bazı markalar ise tamamen %100 elektrikli motorları tercih ediyor fakat yeni jenerasyon benzinli motor üretici firmalar içten yanmalı motorların henüz tam verimli çalıştırılamadığını ve tam verime yakın bir şekilde çalıştırıldığında yakıt tüketimini en alt seviyeye indirilebileceği yönünde düşündükleri için yeni benzinli motorlarını üretmeye başladılar.

Son zamanlarda çıkan Mazda’nın yeni ve göz bebeği motoru olan SkyActiv teknolojisi motor verimliliği sayesinde en az yakan benzinli atmosferik üniteye sahip en az yakan motor olarak bilinmektedir. Değişken zamanlı yakıt enjeksiyonu, değişken zamanlı ateşleme ve değişken zamanlı eksantrik teknolojileri ile çalışan bu motor dünyanın en verimli en az yakan benzinli motoru olarak ün almıştır. Turbosuz bir motor olmasına rağmen değişken zamanlı ateşleme ve enjeksiyon sayesinde çok düşük devirlerde bile dizel araçlardan daha çok tork üretebilmektedir. Bu motor dünya da şuan da bujisiz motor olarak bilinmektedir. Bunun sebebi ise düşük devirlerde yüksek sıkıştırma oranına sahip olmasıdır. Bu güne kadar hiç bir marka benzinli motorunda bu kadar yüksek sıkıştırma oranına sahip çok riskli bir motor üretememişti. Üretmişti fakat bunlar motor çalışırken vuruntuya sebep veriyordu ve kimse vuruntuyla çalışan bir motoru tercih etmezdi. Mazda’nın SkyActiv teknolojisi sayesinde düşük devirlerde yüksek sıkıştırma oranına rağmen kesinlikle vuruntu yapmamaktadır ve çoklu ateşleme sayesinde piston henüz üst ölü noktaya gelmeden ateşleme yapılmaktadır. Zaten ü.ö.n’ya geldiğinde yakıt kendiliğinden alev aldığı için çoklu ateşleme meydana gelmektedir.

Bu sayede en düşük devirlerde dahi yüksek tork elde edilmektedir. Eğer bir aile aracı arıyorsanız ve yüksek verim elde etmek istiyorsanız ve aynı zamanda da yakıt tasarrufu istiyorsanız Mazda’nın SkyActiv teknolojili otomobillerini tercih edebilirsiniz.

 

YAZAR: SERKAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fiat’ın ezber bozan modeli Egea’nın spor modeli Bursa’da üretiliyor

Büyüme konusunda İstanbul'a yetişen Bursa'da üretilen Fiat Egea modelinin spor versiyonu ortaya çıktı. 136 bin TL başlangıç fiyatı ile satışa sunulacak olan Fiat Egea Sport, farklı tasarım anlayışı ve yakıt tasarrufu ile kullanıcısının tüylerini diken diken edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.