BMW’nin son dakika Türk konuşma yasağı açıklaması!

BMW’nin Münih şehrinde yer alan bir tesisinde, şirketin Türkçe konuşma yasağı getirdi iddiası dünya basınında geniş yankı buldu. BİLD gazetesinin ırkçı haberi BMW tarafından yalanlandı.


Alman lüks otomobil devi BMW, birkaç gündür sosyal medyada konuşulan Türkçe konuşma yasağı hakkında açıklama yaptı. Münih’in sanayi anlamında oldukça gelişmiş bir şehri olan Garching tesislerinde iddiaya göre Türkçe konuşma yasağının koyulduğu söyleniyordu. Şirket konuyla alakalı son dakika açıklaması yaptı.

‘ASLA MÜSAADE ETMEYİZ’

BMW’nin herhangi bir tesisinde bu tür bir yasağın olmayacağı dile getirildi. Yetkililerin açıklamasında “120 ayrı milliyetten insan çalıştıran BMW tesislerinde, ‘Türkçe konuşma yasağı’ olması mümkün değil. Buna asla müsaade etmeyiz” denildi. İddia Türkiye’de çok tepki almıştı.

Almanya’nın popüler gazetesi BİLD, Türkçe konuşma yasağıyla alakalı haberi manşetten vermiş ve bütün dünyada gündeme oturmuştu. Geniş yankı bulan haberin tamamen yalan olduğu, BMW yetkilileri tarafından son dakika açıklaması ile yalanlandı. 

BMW YETKİLERİ OLAYIN OLDUĞUNU DOĞRULADI

Böyle bir yasağın getirildiğine dair haber BMW tarafından yalanlandı fakat tesislerde bu tarz bir olay yaşandığı dile getirildi. BMW İşletmeleri Sözcüsü Jochen Frey, yaşanan ırkçı olaya hitaben şunları söyledi: ’”Bize de intikal ettirilen, bir vardiya ustabaşımızın 20 kişilik Türklerden oluşan mesai grup arkadaşlarına ‘Burada sadece Almanca konuşacaksınız’ talebi olmuş. Biz de bunu duyar duymaz işletme olarak derhal harekete geçip bu tür bir yasağın bırakın sosyal tesisleri kapsamasını, iş yerinde bile asla olamayacağını tüm birimlerimize anlaşılır kesin ve net bir dille ifade ettik.”

YAZAR: TOLGA KAPAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fiat’ın ezber bozan modeli Egea’nın spor modeli Bursa’da üretiliyor

Büyüme konusunda İstanbul'a yetişen Bursa'da üretilen Fiat Egea modelinin spor versiyonu ortaya çıktı. 136 bin TL başlangıç fiyatı ile satışa sunulacak olan Fiat Egea Sport, farklı tasarım anlayışı ve yakıt tasarrufu ile kullanıcısının tüylerini diken diken edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.