Candy Crush indirmek için ögeleri açmanız gerekiyor

Candy Crush oynamak isteyenler telefonlarına oyunu indirmeye başladı. Eğer sizde yeni nesil bu oyunu oynamak ve şeker patlatmak istiyorsanız bütün ögeleri açmanız gerekiyor.


Candy Crush Saga akıllı telefonlar ve Facebook’ta oynanabilen bulmaca türünde bir video oyunudur. King.com tarafından geliştirilmiştir. Mart 2013 itibarı ile aylık ortalama 45.6 milyon kullanıcı sayısı ile FarmVille’yi geçmiştir. Üreticisine günde ortalama 633 bin Dolar gelir sağladığı belirtilen oyunun kullanıcılarında bir çeşit bağımlılık geliştirdiği ifade ediliyor.

Bugüne kadar yapılmış en güzel oyun olmadığı aşikar; ama Candy Crush Saga’nın dünyanın en bağımlılık yapan oyun olduğunu söyleyebiliriz. Eminim siz de bu oyunun adını duymuşsunuzdur, en azından her gün gelen Facebook isteklerinden. Peki hiç merak edip denediniz mi? Eğer henüz denemediyseniz, bu yazıyı bitirmeden başlamamanızı tavsiye ediyoruz.

Psikologlar Candy Crush Saga’nın masum bir oyundan çok, geliştiricisi tarafından istenerek bağımlılık yapacak şekilde geliştirildiğini belirtiyorlar. Çünkü onlara göre, Tetris ile başlayan ve daha sonra Bejeweled ile had safhaya ulaşan bu ‘model veya renk eşleştirme’ oyunlarının, bazı insanların beyinlerindeki en köklü arzuları tatmin ettiğini düşünüyorlar.

Öte yandan, bazı analist ve psikologlar ise Candy Crush Saga’nın bu bağımlılık ile kendini bitirecek olan tohumları attığını düşünüyor. AppData’nın verilerine göre 45 milyon kişi her ay düzenli olarak bu oyunu oyunuyor, Google Play ve Apple iTunes’un birkaç ay için en çok indirilen uygulaması oldu. Ve ThinkGaming’in hesaplamasına göre geliştiricisi King.com’a her ay 633,000 dolar gelir sağlıyor. Bu da bir yılda 230 milyon dolardan daha fazla bir gelir anlamına geliyor.

Oyunun kuralları çok basit, oyuncular aynı renkteki 3 veya daha fazla şekerlemeyi yanyana veya üst üste getirerek patlamalarını sağlıyor. Şu an hali hazırda 400 bölümü var ve geliştiricisi günbegün yeni bölümler ve zorluklar ekliyor. Yani oyunlar hiçbir zaman yeni zorluklardan mahrum kalmıyorlar. Oyunun parlak renkleri ve müziği ise kesinlikle çekiciliğini artırıyor.

YAZAR: EFE SALİH

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nintendo Switch’de yenilik! Dungeons & Aliens kullanıma sunuldu

Nintendo Switch kullanıcılarını uzun zamandır beklediği bir strateji oyunu olan Dungeons & Aliens sonunda yayınlandı. Oyunun öne çıkan özellikleri ve aynı zamanda hikayesini haberimizde ele alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.