Youtube politikaları güncellendi! Kışkırtma videolarının sonu geldi

2019 yılında beklenen güncellemeyi alan Youtube Topluluk Politikaları sayesinde artık kışkırtma içerikli videolar yayın hayatına devam edemeyecek. Amerika’da yaşanan ölümlerden dolayı yapılan değşiklikler sebebiyle artık tehlikeli şaka videoları içeren birçok meydan okuma, iddia gibi video içerikleri yasaklandı.


Youtube politikaları güncellendi! Kışkırtma videolarının sonu geldi 1

Youtube uzun zamandır güncellemeyen politikalarını güncelleme kararı olarak bütün yayıncıları ilgilendiren köklü değişikliklere gidiyor. YouTube’un Topluluk Politikalarının güncellenmesindeki yer alan bir maddeeye göre artık tehlikeli şaka videoları çekmek yasak olacak. Türkiye’de birçok yerli girişimcinin yaptığı videolar genelde insanların izlenmesi için ‘kışkırtma’ videosu altında çekiliyor. Videoların gerçeklik payı yok ama çok iyi oyunculuk olduğu için insanlar olayları gerçek sanıyorlar. Yeni yılla birlikte güncellenen Youtube Topluluk Politikaları artık buna izin vermeyecek. Tehlike içeren bütün şaka içerikli videolar artık yüklendiği gibi kaldırılacak. Ayrıca Youtube kullanıcılarının bu alanda şikayeti de ciddiye alınacak.

AMERİKA’DA YAYINLANAN İÇERİKLER ÖLÜME SEBEP OLDU

Türkiye’de bu kadar ciddi içeriklerle karşılaşmadık ama Amerika’dan gelen haberler gerçekten can sıkıyor. Uzun zamandır yeni bir akımın oluşmasına sebep olan ‘Bird Box’ akımı oldukça fazla Youtuber tarafından videolu bir şekilde dünyaya servis ediliyor. Akım kurallarına göre gözleriniz kapalı bir şekilde bir gün geçirmeniz gerekiyor. Büyük kullanıcı kitlesine sahip olan Youtuber grupları profesyonel içerikler hazırladığı için herhangi bir sorunla karşılaşmıyor fakat kullanıcı çekmek ve videosunu izletmek için bu işi amatör yapan birçok Youtuber hayatını kaybetti. Youtube bu videoları dikkate alarak tehlike ve şiddet içeren şaka, meydan okuma ve iddia içerikli videolara son verdi.

ADRENALİN DOLU TEHLİKELİ VİDEOLAR SERBEST

Youtube Topluluk Politikaları kapsamında yeni dönemde yasaklar üst üste geldi. Bu videolar arasında olduğunu düşündüğümüz ve yine merak uyandıran aksiyon, adrenalin dolu tehlikeli sporcu videolarına herhangi bir yasak gelmedi. Sporcuların çektiği videolar serbest bir şekilde yayın hayatına devam edecek. Türkiye’de sık sık yapılan mezarda yatma, yüksek yerden atlama iddiasına girme yada fiziksel olarak zararlı içerikler hazırlayan bütün videoların sonu böylece gelmiş oldu. 2019 yılında güncellenen Youtube Topluluk Politikaları hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz.

YAZAR: SERKAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masomo yeni ofisini açmak için gün sayıyor! 5

Masomo yeni ofisini açmak için gün sayıyor!

Kısa zaman önce İngiltere merkezli Miniclip tarafından satın alınan Masomo, yeni ofisini İzmir'de açmak için gün sayıyor. Müstakil bir yerleşim yerine plaza hayatını tercih eden Masomo ekibinin yeni ofisi için geri sayım başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.