Yerli mobil oyun girişimleri ulusal boyutta başarı getiriyor

2018 yılında toplam değeri 135 milyar doların üstünde olan mobil oyun sektöründeki pastadan payını alan Türk girişimcilerin sayısı artıyor. Yerli mobil oyun geliştiricileri sayesinde Türkiye’nin adı artık global anlamda artış gösteriyor ve Türkiye’ye çok ciddi bir dolar girişi sağlanıyor.


Yerli mobil oyun girişimleri ulusal boyutta başarı getiriyor 1

Yerli mobil oyun girişimlerinde oldukça ciddi bir ilerleme kaydedildi. Türk yazılım geliştiricileri gerçekten çok büyük bir çaba sarf ederek oyunlarını global boyuta taşıdılar. Şirketlerin bu başarıları dünya basınında geniş yer edinirken özellikle bazı oyunların büyümesi gerçekten global anlamda Türkiye’nin sırtını kabarttı. Dünyanın en büyük ve en çok para kazanan şirketleri arasında genelde teknoloji ve yazılım alanında faaliyet gösteren şirketler bulunuyor. Bu firmaların ortaya çıkardığı yaklaşımlar gerçekten hepimizi çok fazla şaşırtmaya başladı çünkü yazılım artık dünyanın en önemli bir şeyi haline geldi ve bunu kullanabilen herkes çok kolay bir şekilde para kazanabiliyor.

ONLİNE KAFA TOPU GLOBAL BAŞARI SAĞLADI

Yerli bir girişim olan ve Türk geliştiriciler tarafından yapılan yerli bir mobil oyun olan ‘Kafa Topu’ artık çok daha fazla insan tarafından oynanıyor ve bu oyun artık global anlamda ciddi başarı sağlamış durumdadır. Online olan versiyonu ve internetsiz versiyonu da milyonlarca insan tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bu elbette oyunun senaryosu, grafikleri ve online olmasından dolayıdır çünkü insanlar artık online olan oyunları her gün aktif bir şekilde oynuyorlar. Online olmayan oyunlar artık pek fazla insan tarafından tercih edilmiyor. Bunun farkında olan Türk yazılım geliştiricileri, yerli ve milli mobil oyun çıkarırken genelde internet tabanlı yaparak milyonlarca insanı turnuvalara sokuyor.

2 YIL SONRA 180 MİLYAR DOLARLIK SEKTÖR OLACAK

2018 verilerine göre mobil oyun sektörünün değeri şu anda 135 milyar dolardan fazladır. Sadece 2 yıl içerisinde yabancı araştırma şirketlerine göre mobil oyun sektörünün değeri 180 milyar dolar olacak. Bu pastayı çok daha fazla oyun geliştiricisi mi yoksa sektöre giriş yapan binlerce şirket arasında mı paylaştırılacak? Bu sorunun cevabını elbette zaman verecek. Türkiye’de yerli mobil girişimlerin artması durumunda ortaya çıkacak en az 180 milyar dolardan Türkiye’de payını alacaktır.

YAZAR: SERKAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zula Sistem Gereksinimleri 2019 5

Zula Sistem Gereksinimleri 2019

Zula sistem gereksinimleri belli oldu. 2019 Zula sistem gereksinimleri minumum ve maksimum değerlerini bu yazımızda açıklıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.