Starbreeze Studios yazılım şirketine şafak operasyonu yapıldı

The Walking Dead, Daylight ve Overkill’s gibi büyük oyunların yapımcısı olan dünyada ünlü yazılım şirketi Starbreeze Studios polis baskını haberiyle gündeme geldi. Polisin yaptığı baskında birçok belge ele geçirildi ve çalışanlardan birisi tutuklandı.


Starbreeze Studios yazılım şirketine şafak operasyonu yapıldı 1

Yazılım dünyası az önce yaşanan bir olay karşısında farklı duygular yaşamayı başladı. Dünyada ilk defa bir yazılım şirketine baskın yapılmıyor ama elbette birçok ünlü oyunun yapımcısı olan ve yazılım alanında kendisini kanıtlamış olan bir yazılım şirketine polis baskını haberi herkesi şaşırtıyor. İsveçli girişimci Magnus Högdahl tarafından kurulan Starbreeze Game Studios daha sonra şuanda değiştirilen Starbreeze Studios ismini almıştır. Genel merkezi İsveç’te olan yazılım şirketine şafak zamanında polisler tarafından operasyon yapıldı.

EKONOMİK SUÇLARLA MÜCADELE BİRİMİ YAPTI

İsveç’te bugünlerde kolluk kuvvetleri birçok şirkete aynı şeyi yapıyor. Büyün yapımlarla ortaya çıkarılan oyunların yapıldığı stüdyoya iddiaya göre haksız kazanç sağlamak sebebiyle baskın yapıldı. Bu iddia ise elbette çok kuvvetli bir iddiadır çünkü buna yazılımcı camiasında ‘Insider Trading! deniyor. Tam anlamı ise firma içerisinde çalışanların yada yöneticilerin kamuoyu ile paylaşılmadan bir oluşum için menfaat anlaşması yapmasıdır. Yabancı kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre Starbreeze Studios’un İsveç polisiyle iş birliği yaptığı söyleniyor. Üstelik bu baskının yayınlanmış veya yayınlanacak oyunlara herhangi bir etkisi olmayacak. İllegal bir şekilde yapılan menfaat anlaşmalarından dolayı bir kişi tutuklandı.

ŞİRKETİN KAPANMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK!

Ekonomik Suçlarla Mücadele Birimi operasyonu ile şirketin finansal sıkıntılar çektiğini anlamış olduk. Birçok büyük yapım şuan stüdyolarda yazılmaya devam ediliyor. Yeni oyunlar çıkmadan şirketin kapanma ihtimalinin olduğu bize gelen bilgilere arasında yer alıyor çünkü herhangi bir menfaat anlaşması ile finansman sağlanmış ise bu illegal durum ortadan kaldırılacak ve şirketin kasada parası kalmayacak. Çalışanlarına maaş ödemeyecek olan Starbreeze Studios bu sebepten dolayı kısa süre içerisinde kapanabilir. Soruşturmalar devam ederken şirket içerisinden çok yakında yeni sezon The Walking Dead oyunun çıkacağı söylendi.

YAZAR: EFE SALİH

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkmmo Forum Büyümeye Devam Ediyor! 5

Turkmmo Forum Büyümeye Devam Ediyor!

2009 yılında yayın hayatına başlayan Turkmmo Forum`u  2,3 milyon üyesi ve 20 milyondan fazla yazılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.