Oyun bağımlılığından kurtulmak için sosyal etkinlikler gerekiyor

Dünya üzerinde artık oyunlar çok kişili oldukları ve online oldukları için herkes tarafından tercih ediliyor. Bu anlamda merak edilen birçok konu var. En çok merak edilen konu ise oyun bağımlılığından kurtulmanın yoludur. Bu anlamda ele alınması gereken konuları haberimizde konu ediniyoruz. Oyun bağımlılığı olan herkes bu haberimizden faydalanabilir.


Dünyanın en büyük sorunu son dönemlerde oyun bağımlılığı oldu ve bu sorun sebebiyle genç yaşta hayatını kaybeden insanlar var. Hayatını kaybetmeyen insanlar ise genelde çok ciddi sağlık sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar. Yaşanan en büyük sağlık sorunlarından bir tanesi ise diyabettir. Hayatınızı bir kabusa çeviren ve şeker, tansiyon gibi hastalıklarla buluşmanızı sağlayan bir hastalıktır. Bunların hepsi oyun bağımlılığında olacak değildir ama sürekli olarak koltuktan oturan kişiler maalesef bu sorun ile karşı karşıya kalma riskinin en çok olduğu kişilerdir. Bu anlamda yine merak edilen konulardan bir tanesini sizlere bu haberimizde açıklamak istiyoruz. Bazılarına göre hastalık olmayan sosyal hayattan uzaklaşma hastalığı özellikle gençleri daha çok bilgisayar kullandırmaya itiyor. Haliyle asosyal bir hayata alışan gençler, gerçek hayatta çok ciddi sorunlar çekiyorlar. Bu sorun psikolojik olarak onları hayattan koparan ve haliyle az önce bahsettiğimiz hastalıklara yol açan bir hastalık olarak devam ediyor.

ESPORCULAR PROFESYONEL DESTEK ALIYORLAR

Türkiye’de birçok genç Espor ile ilgileniyor. Çok ciddi paraların döndüğü Espor sektöründe başarı yakalamak için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi ise düzenli bir hayat alışmaktır. Global anlamda Espor oyuncuları profesyonel olarak destek alıyorlar ve bu konuda çok ciddi disiplin sistemine geçiyorlar. Diyetisyen, spor ve uyuma konusunda ciddi destek alan Espor oyuncuları için oyun bir yaşam şekli oldu ama onlar oyun bağımlısı değiller. Oyun oynamayı meslek haline getiren bu kişilerin sosyal anlamda da başarılı bir yaşayışı vardır. Birçok etkinlikte boy gösteriyorlar ve sahne alıyorlar. Haliyle evde çocuklarımızın ya da kendimizin saatlerce oyun oynaması ile bu işi meslek haline getirmiş profesyonel Espor oyuncularını konuya dahil edemiyoruz. Espor sektöründe birçok oyuncunun başarısı böyle ortaya çıkıyor. Konuyla alakalı olarak detaylı bilgi akışına devam edeceğiz.

15 YAŞINDAKİ ALTINDAKİ ÇOCUKLARI ETKİNLİKLERE GÖTÜRÜN

15 yaşını geçmemiş bilgisayar bağımlıların kanında halen çocukluk kanı var. Yani ebeveynler olarak sözünüzü geçirebilirsiniz ve bu durum onun bu bağımlılığından kurtulmasına sebep olur. Burada ele alınması gereken konu aslında çocuğunuzun bilgisayar bağımlısı olup olmadığını anlamaktır. Bazıları yalnızlıktan dolayı bilgisayar koltuğuna oturabilir ama bazıları gerçekten onsuz yapamadığı için kendisini bilgisayar karşısında bulur.

Bu durumdan kurtulmak için yapılması gereken en önemli şey, çocuklarınızı dinlemek ve sorunlarına çare aramaktır. Oyuncuların sahne aldığı etkinliklere, Espor turnuvalarına ve bunun gibi birçok etkinliğe katılacak çocuklarınız, bu işin bir oyun olmadığını ve ciddiyetini çok kısa sürede anlayacak ve direkt olarak kendine çeki düzen verecektir.

KENDİNİZ ETKİNLİK YARATIN

Sosyal etkinliklere gitme imkânınız yoksa eğer burada ele alınması gereken konunu kesinlikle sizin etkinlik yapmanız olacaktır. Evinizde yada çocuğunuzun bir arkadaşının evinde bu tür etkinlikler yapabilirsiniz. Etkinlikleri yapabilmek için ise biraz araştırma yapmanız gerekecek. Yine oyunların oynayacağı ve rekabetin olacağı küçük bir ev oyunu yapmak çocuğunuzun sosyal olmanın ne kadar olacağının avantajını ortaya çıkaracaktır. Bu konuda profesyonel olarak destek almak son derece mümkündür.

Profesyonel olarak destek almak için ücretli olarak yardım alabileceğiniz gibi, belediyelerin verdiği İSMEK hizmetinden yararlanarak direkt olarak ücretsiz olarak hizmet almak mümkündür. Bizim tavsiyemiz ise çocuğunuza özel olarak etkinlik yaratmak ve aynı zamanda kendi evinizde ya da çocuklarınızın arkadaş ortamında etkinlik yaratmaktır. Bu anlamda yapılması gereken detayları yine ilerleyen günlerimizde sizlerle paylaşacağız.

ÇOCUKLARINIZLA VAKİT GEÇİRMEK İÇİN 3 İPUCU

Çocuklarınızı düzenli olarak dinleyin: Oyun bağımlılığını sadece siz veya çocuğunuz değil bütün dünya yaşamaktadır. Çocuklarınızı dinlemek için çok fazla çaba sarf etmenize gerek yoktur. Çocuklarınızı dinlemek için düzenli olarak vakit ayırmanız gerekiyor. Hafta sonları çocuklarınız ile internete girebilir veya onların zevk aldığı bir aktivite ile onlarla vakit geçirebilirsiniz. Böylece çocuklarınız ile vakit geçirmiş olacak ve aynı zamanda onların sorunlarını dinlemek için, psikolojik olarak hazırlamış olacaksınız.

Arkadaş olmaya çalışın: Yeni nesil eskisi kadar hiyerarşiyi sevmiyor. Yani anne ve baba ilişkisi bir disiplin içerisinde olduğunda maalesef zamanla sizden uzaklaşıyor ve özgürce konuşabildikleri insanlar ile vakit geçirmeye başlıyorlar. Hal böyle olunca sizden uzaklaşıyorlar ve dışarıda arkadaş edinemeyince de içine dönük birisi olarak bilgisayarlarda mutlu oluyorlar. Çocuklarınıza arkadaş gibi davranmayı ve onlarla arkadaş olmayı seçtiğinizde birçok anlamda başarı yakalamış olacaksınız.

Kurallarla yaşamasını sağlayın: Bu maddeyi yazarken çok fazla düşündük çünkü yeni nesil kural, hiyerarşi ve bunun gibi şeyleri istemiyor. Dolayısı ile ortaya kural sevmez bir nesil çıkıyor fakat sizin çocuklarınıza bunu sert yollarla değil, tatlı dil ile öğretmeniz gerekiyor. Kurallara alışmasını fakat bunları eğlenceli bir hale getirmesini sağlayın. Sabah erken kalkmak, kitap okumak ve bunun gibi gerekli şeyleri bir aktivite haline getirmek için kesinlikle kuralları es geçmeyin.

YAZAR: SERKAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Call of Duty Mobile Hileleri ve Hack Programları

Cod Mobile Hileleri ve Hack Programları oyunun çıktığı ilk günden itibaren yayınlanmaya başladı. Tencent`in Call …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.