Hyundai arazi aracı Santa Fe’yi parmak iziyle açacak

Hyundai SUV pazarında başarı yakalamak için geliştirdiği Santa Pe’de parmak izi teknolojisi kullanarak bir ilk yaratmak istiyor. Parmak ucundaki statik elektrik farkı ölçülerek güvenliğin sağlanacağını söyleyen Hyundai yetkilileri, parmak izine göre aracın kişiye özel olabileceğini açıkladı.


Hyundai arazi aracı Santa Fe'yi parmak iziyle açacak 1

Güney Koreli otomobil devi Hyundai yeni bir teknolojiyi daha araçlarına entegre edecek. Şirketin otonom araçlar yüzüne teknolojiyi araçlarının dışında kullanmak için harekete geçtiği söylendi. Yabancı kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre Hyundai, ilk olarak arazi aracı Santa Fe’de parmak izi teknolojisini kullanacak. Kapı koluna entegre edilecek parmak izi okuyucusu sayesinde artık araçlar klasik anahtarlar yerine kişiye özel parmak iziyle açılabilecek. Üstelik sadece kapıda değil aynı zamanda kontak kısmında da bir tarayıcının olacağı ve aracın parmak izi yada yüz tanıma teknolojisiyle açılabileceği söyleniyor.

GÜVENLİK BAHANE EDİLİP ARAÇLARDA KULLANILMIYORDU

Yeni model araçların Türkiye’de milyonlarca liranın üstünde satışa çıktığını ve bu tür özelliklerin olmadığını görebiliyorduk. Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada şuanda yüksek fiyatlı araçlarda parmak izi teknolojisi bulunmuyor. Üstelik teknoloji harikası Tesla’da bile halen bu teknolojiyle geçilmedi ve Hyundai bu durumu fırsata dönüştürerek araçlarında parmak izi teknolojisi kullanacağını açıkladı.

PARMAK UCUNDAKİ STATİK ELEKTRİK FARKI ÖLÇÜLECEK

Hyundai arazi aracı Santa Pe’de kullanacağı parmak izi teknolojisinin normal teknolojilere çok daha farklı olacağını söyledi. Parmak ucundaki statik elektrikteki farklılıkları ölçen “kapasitans tanıma” özelliğinin 50.000’de 1 hata payı olduğunu söylüyor. Üstelik gerekli yazılım güncellemeleri ile sistemi çok daha iyi yapabileceğini de açıklamalarına ekliyor. Üstelik araca tanımlanan parmak izleri aracı kişisel bir hale getirecek. Sizin parmak izinize tanımlanmış koltuk ayarı, müzik listesi ve ayna ayarları başka bir aile üyesine özel olarak değiştirilebilecek.

YAZAR: SERKAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

53 yaşındaki Toyota Corolla'nın 2019 fiyatı açıklandı 5

53 yaşındaki Toyota Corolla’nın 2019 fiyatı açıklandı

Toyota'nın 2019 yılına özel olarak hazırladığı ve 12. nesli ile karşımıza çıkan bir model olan Corolla, hibrit seçeneğiyle de Türkiye'de satışa çıkacak. 4 ayrı versiyonu olan Toyota Coralla, 95 bin 700 TL'den başlayan fiyatlarla sahibine ulaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.