Genç yazılımcılar yeni oyunlar yapmak için ekip kuruyorlar

Türkiye’de artık lisede başlayan yazılım eğitim çok iyi bir hal aldı. Bir araya gelen genç yaştaki vizyon sahibi yazılımcılar, yeni oyunlar üretmek için yoğun çalışma içerisine giriyorlar. Bu haberi okumadan Türkiye’de ki yazılım dünyasına giriş yapmayın.


Türkiye’de teknolojinin aktif olarak kullanılması artık yaşamımıza yansımaya başladı. Yeni dönemde oldukça fazla iletişim aracı kullanılıyor ve Türkiye’de özellikle kamu ve kuruluşları teknolojiyle entegre bir şekilde kullanılıyor. Eskiden askeri kurumlarda teknoloji genelde kullanılmazdı ama artık yerli teknolojilerin çıkması Türkiye’nin her alanda yazılım ihtiyacının olmasını sağladı. Özellikle yazılım konusunda büyük ilerleme kayıt eden ülkemizde üniversite öğrencileri çok büyük işler yapıyorlar. Şuan sadece birkaç tane yerli oyun global anlamda başarı sağlarken bazı oyunlar sadece Türkiye’de ilgi görüyor. Genç yaştaki yazılımcıların vizyonu ve yoğun çalışması ile yeni oyunlar ortaya çıkabiliyor.

YENİ OYUN ÜRETMEK İÇİN EĞİTİM BİR KENARA ATILIYOR

Oyun dediğimizde aslında hepimizin aklına küçük yaşta annelerimizin bize söyledikleri geliyor ama artık olaylar çok farklı bir şekilde gelişiyor. Oyun oynayarak para kazanmak mümkün olduğu gibi kendi oyununuzu yazarak çok daha fazla gelir elde edebiliyorsunuz. Özellikle üniversitede ve iş ortamlarında tanışan genç yaştaki yazılımcılar, kendi ekiplerini kurarak oldukça büyük yapımlar yapmak istiyorlar. Yeni oyun üretmek çok zor ve aynı zamanda zaman alan bir girişimdir fakat artık yeni nesil programlama dilleri sayesinde çok daha kısa zamanda çok daha iyi işler yapmak mümkün oldu. Gençlere vizyon katan şey ise aslında bu oldu.

AKADEMİSYENLERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Yazılım alanında gelişmemiz için sadece derslere girmek yetmiyor. Üniversitelerde şuan bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümlerinde genelde insanlara her hafta proje ödevleri verilerek onların yazılım dillerine alışması bekleniyor ama maalesef bu artık başarı sağlamıyor. Bazı gençler çok erkenden motivasyona giriyor ve hiçbir dil bilmeden okulu bırakıp işe koyuluyor. Bunun haricinde sayısı çok az olan bir grup üniversite eğitimini bırakmadan, ekip kurmaya ve aldığı bilgileri kullanarak yeni oyunlar yapmaya çalışıyor. Genç yaştaki yazılımcıların bu girişimini destekliyoruz.

YAZAR: SERKAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apex Legends ücretsiz olunca doldu taştı! 50 milyon aktif oyuncu oldu

EA Games tarafından yapılan bir oyun olan Apex Legends, Battle Royale kategorisinde oldukça ciddi bir başarı sağladı. İlk hayatta kalma oyunu olan Apex Legends, 1 aylık bir sürede 50 milyon kullanıcıya ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.