CNIL reklamlarından dolayı Google’a 50 milyon avro ceza kesti

Google’ın Avrupa ülkeleri ile başı dertten kurtulmuyor. Fransız veri düzenleyicisi CNIL, Google’a yeterince şeffaf olmadığı ve aynı zamanda gizlilik konusunda ciddi sorunları olduğu için 50 milyon avro ceza kesti.


CNIL reklamlarından dolayı Google'a 50 milyon avro ceza kesti 1

Google’a karşı gelen cezalar bir türlü durmak bilmiyor. Yeni gelen haberlere göre Fransız veri düzenleyicisi olan CNIL, Google’a tam 50 milyon avroluk bir ceza verdi. Google daha öncede Avrupa ülkelerinden milyonlarca avro ceza almış ve bu cezaların bir kısmını ödememişti. Halen ödemediği cezalarını olduğu bildiğimiz Google’a bu sefer farklı bir konudan ceza kesildi. Fransız kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre kesilen cezanın reklam politikalarından dolayı olduğu söylendi. Reklam verirken nasıl veri toplandığına ve insanların verilerinin nasıl işlendiğine dair, insanları gerekli bilginin verilmediği gerekçesiyle Google’ın kasasından 50 milyon avro çıkacak. Google bu cezalar karşısında çaresizce ödemek durumundadır aksi taktirde çok ciddi adımlar atılabilir ve Google birçok Avrupa ülkesinde engellenebilir.

ŞİKAYETLER 8 AY SONRA YANIT BULDU

Kesilen cezanın ise tesadüf olmadığı ve gizlilik gruplarının şikayetleri üzerine araştırmalar yapıldığı ve bu araştırmalardan sonra cezaların kesildiği dile getirildi. Fransız veri düzenleyicisi CNIL, ilk defa bu kadar yüksek bir cezayı global çalışan bir şirkete kesti. Google’dan henüz bir açıklama gelmedi ama ilk olarak hukuki yollara başvurarak bu sorunu aşabileceğini düşünüyor. Daha öncede bu şekilde kurtuluş sağlamıştı. Google’ın kasasında çıkma ihtimali yüksek 50 milyon avro para cezası için Fransızları nasıl ikna edeceğini düşünüyoruz.

GİZLİLİK ONAYLARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Bahsi geçen cezanın sebebi olarak AB’nin yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği açıklama yaptı. Kesilen cezalarda gizliliğin en önemli sorun olduğu söyleniyor. Gizlilik konusunda Google kullanıcılarının onay verdiği anlaşmalarda, reklamlarla alakalı her şeyin olmadığı ve insanlara detaylı bilgi verilmediği dile getiriliyor. Bunların hepsinin akabinde Fransızlara ve AB’ye göre Google’ın reklam konusunda daha şeffaf olması isteniyor. Kullanıcılara daha detaylı bilgi vermesi ve hepsinin akabinde her bir gizlilik için ayrı bir anlaşmaya onay vermesi isteniyor. Google’ın ceza karşısında nasıl bir yol izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

YAZAR: SERKAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkmmo Forum Büyümeye Devam Ediyor! 5

Turkmmo Forum Büyümeye Devam Ediyor!

2009 yılında yayın hayatına başlayan Turkmmo Forum`u  2,3 milyon üyesi ve 20 milyondan fazla yazılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.