Bilişim çağı herkese dizüstü bilgisayar satın aldırıyor

2018 yılında dizüstü bilgisayar satışlarında bir hayli yükselme oldu. Yeni dönemde her bireyin sahibi olan taşınabilir bilgisayarlar artık satış rekorları kırıyor. Markalar ise bunu fırsat bilerek yüksek fiyata dizüstü bilgisayar satmaya çalışıyor.


Yeni dünyada artık bilgisayar her evin ihtiyacı olmaktan çıktı ve artık her bir bireyin sahip olması gereken bir şey oldu. Haliyle insanlar masaüstü bilgisayara tamamen veda eder bir hale geldiler. Şirketler ve kamu kurumları hariç artık masaüstü bilgisayar kullanımı neredeyse kalmadı. Haliyle dizüstü bilgisayar satışlarında bir hayli hızlanma yaşadı ve bunu fırsat bilen markalar fiyatları iyice yukarı çektiler. Ülkemizde yüksek özellikli bilgisayar anlamında çok fazla dizüstü bilgisayar satan markalar artık iş yapamıyorlar çünkü açmadığı oyun olunca ürününü iade alan ve parayı geri iade eden yerli markalar oluştu. Üstelik bu markaların bilgisayar fiyatları diğer yabancı markalara çok daha uygundur.

ÖĞRENCİLERE BİLGİSAYAR DESTEKLİ DERS ZORUNLULUĞU GELDİ

Üniversite eğitimi gören birçok öğrencinin artık bilgisayar ihtiyacı var ve bu bilgisayarları almak için taksite giren öğrenciler bile var. Bunun bir çaresi yada ucuz bir çözümü yok çünkü üniversite mezunu insanlarda aranan özelliklerde genelde bilgisayar destekli programların bilinmesi bekleniyor çünkü artık her şey internetten ve elbette bilgisayarlardan görünüyor. Dolayısıyla yeni personelden istenenler arasında bilgisayar kullanımı ve özellikle mühendis ve mimarlarda kesinlikle bilgisayar destekli çizim bilgisi isteniyor. Dolayısıyla neredeyse her öğrencinin bilgisayar satın alması zorunlu bir hale geliyor.

HER EVDE OLMASI GEREKİYOR

Eskiden bilgisayar satın almak ve özellikle eve internet bağlatmak çok ciddi bir ayrıcalıktı fakat artık durum böyle değildir. Eskiden ‘alo desin yeter’ diye telefon satın alan ebeveynlerimiz bile artık bilgisayarsız bir gün bile geçiremiyor. Bazıları E-devlet kullanıyor iken bazıları ise internetten araba ve ev ilanlarına bakıyor, belgesel izliyorlar. Dolayısıyla içerisinde bulunduğumuz bilişim çağında artık dizüstü bilgisayar, daha doğrusu taşınabilir bir bilgisayar almak zorunlu bir hale geldi.

YAZAR: KADİR NAZIM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android Q Güncellemesinin Geleceği Huawei Telefonların Listesi Açıklandı

Geçtiğimiz günlerde ABD tarafından Çinli telefon üreticisi Huawei`ye uygulanan yaptırımlar nedeniyle Google, Huawei`nin Android lisansını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.