Amazon depolarındaki robotlar artık insanları görebilecek

Amazon’un depolarında 100 binden fazla robot çalışıyor ve bu robotlar depolardaki bütün işleri otomatik olarak yapıyorlar. 2019 yılında yeni inşa edilecek Amazon depoları artık insanlar için robotlar için inşa ediliyor. Bunun haricinde depolarda insan gücünün olduğu yerde herhangi bir hatanın yaşanmaması sebebiyle robotların insanları görmesi için, personel özel bir kemer kullanıyor.


Amazon depolarındaki robotlar artık insanları görebilecek 1

Amazon dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olduğu için teknolojiyi aktif olarak kullanıyor. Dünya çapında Amazon’un bütün depolarında 100.000’den fazla robot çalışıyor. Robotlar yapay zeka ile çalışıyor ama yine insanları göremiyor ve onlara zarar verme tehlikesi ile çalışıyordu. Amazon mühendisleri herhangi bir olumsuzluğu ortadan kaldırmak için çalışanlara takılan bir ileri teknoloji kemer verdi. Bu kemer ile depolarda çalışan personeller, robotlar tarafından görülebiliyor ve işini yapmak için yeni rota oluşturmasını sağlıyor. Çalışanlar her ne kadar robot bile olsa bazen hatalar yapabiliyor ve herhangi bir eşyayı kırabiliyor yada kendisine hasar verebiliyor. Bu olay sonucunda insanların depoya girmesi gerekiyor ve yapay zeka ile çalışan robotlarla herhangi bir sorun yaşamamak için artık insanlar özel bir kemer takacaklar.

AMAZON ÜRETİMİ ROBOTLAR İNSANSIZ ORTAMDA ÇALIŞIYOR

Amazon’un bazı depolarında neredeyse hiç insan çalışmıyor ve bütün iş robotlar tarafından yapılıyor. Bu durum şirketin personel maaşından kar etmesini sağlarken aynı zamanda işlerin insan hatası olmadan çok daha hızlı bir şekilde olmasını sağlıyor. Fakat Amazon çalışan robotlarda meydana gelen hatalar, depolarda düzeltme yada kırılan şeyleri kaldırma gibi işlemler için henüz robot teknolojisi yok. İnsanların yapması gereken bu durum için artık personel özel bir kemer takacak ve bu kemer sayesinde robotlar orada insan olduğunu anlayarak kendisine başka bir rota belirleyecek.

DEPOLAR ROBOTLARIN İHTİYACINA GÖRE İNŞA EDİLİYOR

Eskiden insan gücünün en doğru ve hızlı bir şekilde kullanılabilmesi için lojistik planları inşa edilirdi. Teknolojinin aktif olarak kullanıldığı bu dönemde artık depolar insan gücüne göre değil robot gücüne göre inşa ediliyor. İnsanın yerini artık robotlar alıyor ve bu durum gerçekten de işlerin hızlı ve hatasız yapılmasını sağlıyor. Amazon sadece depolarında değil teslimat için bile robotları kullanmak istiyor fakat gerekli hukuki zemini hazırlamakta zorlanıyor. Amazon’un özel üretim robotları artık çok daha akıllı olacak ve onlara göre özel depolar inşa edilecek.

YAZAR: SERKAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fotoğrafları Çıplak Hale Dönüştüren DeepNude Uygulaması Kapatılıyor 5

Fotoğrafları Çıplak Hale Dönüştüren DeepNude Uygulaması Kapatılıyor

Fotoğrafları yapay zeka ile çıplak hale dönüştüren DeepNude uygulamasının fişi çekiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.