3 boyutlu yaya geçitleri insanlara kural öğretiyor!

3 boyutlu yaya geçitleri artık Türkiye’de de yaygın olmaya başladı. İnsanlara zorla kural öğretmek ve uygulatmak için uğraşan belediyeler bu tür yeni yöntemler ile oldukça ciddi bir iş başarmış oldular. Detayları haberimizde ele alıyoruz.


3 boyutlu yaya geçitleri insanlara kural öğretiyor! 1

Dünya çapında yaya geçitlerinin olduğu yerlerde insanlara yol vermek zorunludur. Fakat en başta bizim ülkemizde olmak üzere birçok yerde çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. 3 boyutlu yaya geçitleri ilk olarak Almanya gibi gelişmiş ülkelerde yapılmaya başlandı ve daha sonra  başarılı bir sonuç alındığı için neredeyse bütün ülkelerde artık bu geçitler kullanılıyor. Yaya geçitleri ile ilgili olarak Türkiye’de ortaya çıkan yeni bir kanun oldukça heyecan verici oldu fakat bu kurala uyan insanlar maalesef yoktur.

Kurala göre, trafik ışıklarının olmadığı ve yaya geçidinin olduğu yerlerde yayalara yol vermek zorunlu bir hale geldi. Resmi Gazete’de bile yayımlanan bu karardan sonra trafik ekiplerinin, yayalara yol vermeyenlere göstermesi gereken ceza maalesef gösterilmiyor. 3 boyutlu yaya geçitleri birçok belediyenin ilgisini çektiği için artık ülkemizde de kullanılıyor.

YAYALARA YOL VERMEK ZORUNDA KALIYORLAR

İnsanlara zarar vermemek için yavaşlama gereği duymayan sürücüler, arabalarına bir zarar gelecek korkusu ile uzaktan bir taş varmış gibi görünen 3 boyutlu yaya geçitlerinde yavaşlıyorlar ve otomatik olarak yayalara yol vermiş oluyorlar. Türkiye’de sürücülere ceza kesilmediği sürece öğrenmeyecekler ama bu tür yöntemlerle de oldukça ciddi işler başarılabiliyor.

YAZAR: EFE SALİH

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masomo yeni ofisini açmak için gün sayıyor! 5

Masomo yeni ofisini açmak için gün sayıyor!

Kısa zaman önce İngiltere merkezli Miniclip tarafından satın alınan Masomo, yeni ofisini İzmir'de açmak için gün sayıyor. Müstakil bir yerleşim yerine plaza hayatını tercih eden Masomo ekibinin yeni ofisi için geri sayım başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.